results

 
history

endurance

  • Team

    USA Southeast
    Cassandra Roberts
    Helen deBeer
    Taylor White
    Katie Baldino
    Mallory Capps

  • Individual

    Cassandra Roberts
    USA Southeast

aboutarrow
2013
  • Team

    Canada
    Lee Hutten
    Emma Webb
    Jessica Yavis

  • Individual

    USA Combined
    Katherine Gardner

aboutarrow
2012
  • Team

    USA
    Lindsay Bean
    Kyle Gibbon
    Devan Horn
    Kelsey Russell

  • Individual

    USA
    Kelsey Russell

aboutarrow
2011
aboutarrow
aboutarrow
history

eventing

  • Young Riders

    Team

    USA Area III
    Caroline Martin
    Matilda Segal
    Mary Atkins Hunt
    Jennifer Caras

    Junior Riders

    Team

    USA Area III
    Victoria Clayton
    Ashley Dodds
    Diane Portwood
    Nicole Doolittle

    Individual

    Nicole Doolittle
    USA Area III

aboutarrow
2013
  • Young Riders

    Team

    USA Area VI, VII & IX
    Sarah Braun
    Teresa Harcourt
    Lizzie Snow
    Kendyl Tracy

    Individual

    USA Area II
    Connor Husain

    Junior Riders

    Team

    USA South East
    Meloney Morris
    Savannah Ostner
    Nick Taylor
    Stephen Timberlake

    Individual

    USA Area II
    Connor Husain

aboutarrow
2012

    Young Riders

    Team

    USA Area III
    Devon Brown
    Libby Head
    Sarah Kamensky
    Emily Renfroe

    Individual

    USA Area III
    Devon Brown

    Junior Riders

    Team

    USA Area V
    Alexa Ehlers
    Avery Klunick
    Victoria New
    Alyssa Phillips

    Individual

    USA Area V
    Alyssa Phillips

aboutarrow
2011
  • Young Riders

    Team

    USA Area III
    Emily Renfroe
    Missy Miller 12
    Danielle Dichting
    Devon Brown

    Individual

    USA Area VI YR
    Kelly Pugh

  • Junior Riders

    Team

    USA Area VI, VII, VIII
    Lizzie Snow
    Noelle Varga
    Kelly Loria
    Madison Reeb

    Individual

    USA Area VI
    Kelly Loria

aboutarrow
2010
  • Young Riders

    Team

    USA Area VI
    Suzy Hettich
    Rachel Dwyer
    Max McManamy
    Elsie Patterson

    Individual

    USA Area VI YR
    Max McManamy

  • Junior Riders

    Team

    USA Area II
    Molly Curtis
    Colleen McKitrick
    Huxley Greer
    Laura Roberts

    Individual

    USA Area II JR
    Laura Roberts

aboutarrow
2009

    Young Riders

    Team

    USA Area VI YR
    Jennifer Brannigan
    Max McManamy
    Tiana Coudray
    David Koss

    Individual

    USA Area VI YR
    Jennifer Brannigan

  • Junior Riders

    Team

    USA Area IV JR
    Jessica Lux
    Callie Judy
    Hannah Ross
    Edith Lee

    Individual

    USA Area IV JR
    Callie Judy

aboutarrow
2008
  • Young Riders

    Team

    USA Area III & X YR
    Brett Handy
    Kirsten Selvig
    Georgia Gibbs
    Kate Luce

    Individual

    Ontario Canada YR
    Jessica DiGenova

  • Junior Riders

    Team

    USA Area IX JR
    Anisa Tracy
    Kendyl Tracy
    Holly Hillenbrand
    Sarah Huebner

    Individual

    USA Area IX JR
    Anisa Tracy

aboutarrow
2007
  • Young Riders

    Team

    USA Area I & III YR
    Rebecca Barron
    Dana Widstrand
    Kate Luce

    Individual

    USA Area II YR
    Alexandra Zavoyna

  • Junior Riders

    Team

    USA Area IV JR
    Meaghan Marinovich
    Callie Judy
    Cassidy Lundmark
    Katlyn McMorris

    Individual

    USA Area IV JR
    Katlyn McMorris

aboutarrow
2006
  • Team

    USA Area V
    Ashley Bailey-Classen
    Rebecca Brown
    Bonner Carpenter
    Jessica Pye

  • Individual

    USA Area V
    Jessica Pye

aboutarrow
2005
  • Team

    USA Area VI
    Athena Arnot Copenhaver
    Adrienna Hillas
    Kayla Kitayama
    Loreen Kay

  • Individual

    USA Area II
    Jennifer Libby

aboutarrow
2004
  • Team

    USA Area II
    Hans Gerling
    Skyeler Icke
    Emilee Libby
    Kristin Schmolze

  • Individual

    USA Area IV & VII
    Ashley Dalton

aboutarrow
2003
  • Team

    USA Area II
    Stephanie Butts
    Kathleen Dingus
    Erin Freedman
    Maisy Grasie

  • Individual

    USA Area III/IV/VII
    Brittany Kart

aboutarrow
2002
  • Team

    USA Area V
    Heidi Hewlett
    Clark Montgomery
    Will Faudree
    Amy Smith

  • Individual

    USA Area II
    William Coleman

aboutarrow
2001
  • Team

    USA Area II
    Sean Brescia
    Mary Grantham
    Holly Payne
    Sara Kozumplik

  • Individual

    USA Area II
    Sara Kozumplik

aboutarrow
2000
  • Team

    USA Area IV & VI
    Clark Montgomery
    Jolie Sexson
    Heather Morris
    Kati Bodin

  • Individual

    USA Area VII
    Maren Foster

aboutarrow
1999
  • Team

    USA Area VII
    Kristen Bond
    Katie Cyr
    Maren Foster
    Duska Fowler-Dunning

  • Individual

    USA Area III
    Nathalie Bouckaert

aboutarrow
1998
  • Team

    USA Area III
    Nathalie Bouckaert
    Sandi Dorr
    Bonnie Brackman
    Jesse Akers

  • Individual

    USA Area III
    Nathalie Bouckaert

aboutarrow
1997
  • Team

    No Team Finished

  • Individual

    USA Area VII
    Sarah Vandenberg

aboutarrow
1996
  • Team

    USA Area VII
    Sarah Vandenberg
    Gina Fiore
    Kori Brooks Tucker

  • Individual

    USA Area VII
    Sarah Vandenberg

aboutarrow
1995
<
  • Team

    USA Area IV
    Annie Cretors
    Allison Springer
    Kenneth Dierks

  • Individual

    USA Area VI
    Natalie Rooney

aboutarrow
1994
  • Team

    USA Area II
    Virginia Jenkins
    Trudy Race
    Rumsey Gilbert

  • Individual

    USA Area I
    Virginia Jenkins

aboutarrow
1993
  • Team

    USA Area 1
    Lisl Warren
    Alexandra Jewett
    Sara Kilguss
    Rebekah Smith

  • Individual

    USA Area IV
    Rebekah Smith

aboutarrow
1992
  • Team

    USA Area I & III
    Kraig Kulikowski
    Nell Newman
    Wendy Fletcher
    Lisl Warren

  • Individual

    USA Area IV
    John Hoffman

aboutarrow
1991
  • Team

    USA Area I
    Ashley MacVaugh
    Joe Pizzini
    Natalie Dane
    Abigail Lufkin

  • Individual

    USA Area II
    Mimi Osbourne

aboutarrow
1990
  • Team

    USA Area IV
    Kelly Joesten
    Lee Ann Sydlund
    Lara Dellaripa
    Lisa Tatham

  • Individual

    USA Area IV
    Lara Dellaripa

aboutarrow
1989
  • Team

    USA Central
    Nancy Hiebler
    Lara Dellaripa
    Sarah Matchett
    Kari Barber

  • Individual

    USA Area VIII & II
    Missy Ransehousen

aboutarrow
1988
  • Team

    USA Area I
    Molly Bliss
    Wendy Stevenson
    Nini Stevenson
    Abigail Lufkin

  • Individual

    USA Area I
    Nini Stevenson

aboutarrow
1987
  • Team

    USA Area I
    Molly Bliss
    Heather Haubrich
    Paige Potter
    Wendy Stevenson

  • Individual

    USA Area I
    John Staples

aboutarrow
1986
  • Team

    British Columbia (CAN
    David Wilding-Davis
    Karen Robinson
    Diane Gilding
    Jerry Sulina

  • Individual

    British Columbia (CAN)
    David Wilding-Davis

aboutarrow
1985
  • Team

    Trans Canada
    Craig Monro
    Joni Peters
    Rebecca Nuth

  • Individual

    Ontario (CAN)
    Cindy Burwell

aboutarrow
1984
  • Team

    USA Area VIII
    Dana Fitzpatrick
    Karl Rohrer, Jr.
    Bryn Wilborn
    Patrick Hannan

  • Individual

    USA Area I
    Elise Otis

aboutarrow
1983
  • Team

    British Columbia (CAN)
    Alex Sales
    Tracey Madson
    Laura Tidball
    Ann Marie Loughran

  • Individual

    British Columbia (CAN)
    Laura Tidball

aboutarrow
1982
  • Team

    British Columbia (CAN)
    Michael Lavroff
    Georgeann Mills
    Allison Wilson
    Karen MacDonald

  • Individual

    Quebec (CAN)
    Dede Laframboise

aboutarrow
1981
  • Team

    Quebec (CAN)
    Michel Martin
    Nicky Laframboise
    Dede Laframboise

  • Individual

    USA Area II
    Daphne Bedford

aboutarrow
1980
  • Team

    USA Area I
    Ellie Coolidge
    Jerry Shurink
    Jiffy Reed
    Sophie Pirie

  • Individual

    USA Area II
    Ellie Coolidge

aboutarrow
1979
aboutarrow
aboutarrow
history

JUMPING

  • Young Riders

    Team

    USA Zone 2
    Mattias Tromp
    Michael Hughes
    Gabrielle Bausano
    Lillie Keenan

    Individual

    Lillie Keenan
    USA Zone 2

    Junior Riders

aboutarrow
2013
  • Young Riders

    Team

    USA Zone 2
    Meg O'Mara
    Lydia Ulrich
    Callie Smith
    Mattias Tromp

    Individual

    USA Zone 10
    Killian McGrath

    JUNIOR RIDER

    Team

    USA Zone 2
    Charlotte Jacobs
    Kira Kerkorian
    Katherine Strauss
    Lillie Keenan

    Individual

    USA Zone 5
    Abigail McArdle

aboutarrow
2012
  • Young Riders

    Team

    USA Zone 4
    Chase Boggio
    Jordan Coyne
    Liza Finsness
    Samantha Senft

    Individual

    USA Zone 2
    Katherine Dinan

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA Zone 4
    Hayley Barnhill
    Hasbrouck Donovan
    Michael Hughes
    Frances Land

    Individual

    USA Zone 3
    Samantha Schaefer

aboutarrow
2011
  • Young Riders

    Team

    USA Zone 10
    Richard Neal
    Taylor Siebel
    Saer Coulter
    Lucy Davis

    Individual

    USA Zone 5
    Ali Wolff

  • JUNIOR RIDER

    Team

    Alberta, Canada
    Jasmine Wiggins
    Bretton Chad
    Alexandria Smith
    Ben Asselin

    Individual

    Alberta, Canada
    Ben Asselin

aboutarrow
2010
  • Young Riders

    Team

    USA Zone 2
    Carolyn Curcio
    Chelsea Moss
    Alexandra Thornton
    Jessica Springsteen

    Individual

    USA Zone 5
    Jennifer Waxman

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA Zone 10
    Alec Lawler
    Taylor Siebel
    Richard Neal
    Samantha Harrison

    Individual

    USA Zone 2
    Kaitlin Campbell

aboutarrow
2009

    Young Riders

    Team

    USA Zone 10 YR
    Hannah Selleck
    Paige Doston
    Sophie Benjamin
    Karl Cook

    Individual

    USA Zone 10
    Hannah Selleck

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA Zone 10 JR
    Alec Lawler
    Annie Laurie Cook
    Savannah Carr
    Lucy Davis

    Individual

    USA Zone 10
    Lucy Davis

aboutarrow
2008
  • Young Riders

    Team

    USA Zone 10
    Aurora Griffin
    Karl Cook
    Megan Edrick
    Katie Harris

    Individual

    USA Zone 10 YR
    Karl Cook

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA Zone 10
    Saer Coulter
    Meredith Hursh
    Danielle Korsh
    Paige Dotson

    Individual

    USA Zone 3 JR
    Katherine Newman

aboutarrow
2007
  • Young Riders

    Team

    USA Zone 1 YR
    Maggie McAlary
    Julie Welles
    Natalie Johnson
    Cody Auer

    Individual

    USA Zone 3 YR
    Evan Coluccio

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA Zone 2 & 5 JR
    Catie Boon
    Nichole Lakin
    Clementine Goutal

    Individual

    USA Zone 5 JR
    Catie Boon

aboutarrow
2006
  • Young Riders

    Team

    USA Zone 2
    Meg O'Mara
    Lydia Ulrich
    Callie Smith
    Mattias Tromp

    Individual

    USA Zone 10
    Killian McGrath

  • Juniors

    Team

    USA Zone 2
    Brianne Goutal
    Blythe Marano
    Addison Phillips
    Sarah Segal

    Individual

    USA Zone 2
    Brianne Goutal

aboutarrow
2005
  • Team

    UUSA Zone 2
    Brianne Goutal
    Leigh Healey
    Caitlyn Shiels
    Katrina Woods

  • Individual

    USA Zone 2
    Caitlyn Shiels

aboutarrow
2004
  • Team

    Ontario-Canada
    Carly Campbell-Cooper
    Elliot Stone
    Chris Sorensen
    Keean White

  • Individual

    USA Zone 2
    Georgina Bloomberg

aboutarrow
2003
  • Team

    USA Zone 2
    Kristy McCormack
    Vanessa Stevenson
    Michelle Pia
    Georgina Bloomberg

  • Individual

    USA Zone 5
    Cayce Harrison

aboutarrow
2002
  • Team

    USA Zone 1
    Ashley Baker
    Amanda Baird
    Katelyn Denby
    Sarah Willeman

  • Individual

    USA Zone 1
    Amanda Baird

aboutarrow
2001
  • Team

    British Columbia (CAN)
    Brianna Hughes
    Cathleen Calvert
    Lindsay Maclean
    Sandra Hardy

  • Individual

    British Columbia (CAN)
    Lindsay Maclean

aboutarrow
2000
  • Team

    USA Zone 5
    Emily Williams
    Kent Farrington
    Gillian Grafton
    Geoffrey Case

  • Individual

    Ontario (CAN)
    Erynn Ballard

aboutarrow
1999
  • Team

    USA Zone 2
    Heather Caristo
    Amanda Gumberg
    Jill Gumberg

  • Individual

    USA Zone 10
    Megan McDannold

aboutarrow
1998
  • Team

    USA Zone 2
    Jamie Schmidt
    Heather Caristo
    Amanda Forte
    Amanda Gumberg

  • Individual

    USA Zone 2
    Jamie Schmidt

aboutarrow
1997
  • Team

    Mexico South
    Eduardo Salas
    Andraes Gomez
    Diego Creel
    Alberto Michan

  • Individual

    Mexico South
    Alberto Michan

aboutarrow
1996
  • Team

    USA Zone 2
    Kathleen Burke
    Antonio Belle
    Heather Caristo
    Amanda Louis Forte

  • Individual

    Mexico
    Manuel Alvarez Ruiz Galindo

aboutarrow
1995
<
  • Team

    USA Zone 10
    Megan Johnstone
    Keri Potter
    Jennifer Preletz
    Alan Waldman

  • Individual

    USA Zone 10
    Megan Johnstone

aboutarrow
1994
  • Team

    No Results

  • Individual

    No Results

aboutarrow
1993
  • Team

    Ontario (CAN)
    Karen Billes
    Jonathan Millar
    Heather Fox
    Sarah Watt

  • Individual

    USA Zone 10
    Tara Ardalan

aboutarrow
1992
  • Team

    USA Zone 2
    McLain Ward
    Heather Lloyd
    Nicole Shahinian
    Darren Graziano

  • Individual

    USA Zone 10
    Gaby Salick

aboutarrow
1991
  • Team

    USA Zone 10
    Jenna Mikos
    Alan Waldman
    Gaby Salick
    Kelly Lobach

  • Individual

    USA Zone 10
    Jenna Mikos

aboutarrow
1990
  • Team

    USA Zone 10
    Jenna Mikos
    Melanie Phelan
    Kim Levine
    Willder DiSanto

  • Individual

    Quebec (CAN)
    Laurie Bucci

aboutarrow
1989
  • Team

    Mexico North
    Ernesti Santiago
    Jorge Perez Alfaro
    Lorenza Ofarril
    Alegandro Rodal

  • Individual

    Alberta (CAN)
    Cathy Briggs

aboutarrow
1988
  • Team

    Ontario (CAN)
    Ginny Gayford
    Jennifer Smith
    Samantha Parteous
    Shannon Black

  • Individual

    Quebec (CAN)
    Francis Berger

aboutarrow
1987
  • Team

    N/A

  • Individual

    N/A

aboutarrow
1986
  • Team

    Mexico North
    Jaime Guerra
    Frederico Fernandez
    Ruben Rodriguez
    Monica Cornejo

  • Individual

    USA Zone 2 & 3
    Gregory Best

aboutarrow
1985
  • Team

    Quebec (CAN)
    Francis Berger
    Annie Dufresne
    Natalie Mathers
    Richard Lapointe

  • Individual

    Ontario (CAN)
    Lisa Carlsen

aboutarrow
1984
  • Team

    Mexico
    Ruben Rodriguez
    Gerado Rodriguez
    Antonio Maurer
    Jorge F. Hernandez

  • Individual

    British Columbia (CAN)
    Ann-Marie Loughran

aboutarrow
1983
  • Team

    British Columbia (CAN)
    Alex Sales
    Tracey Madson
    Laura Tidball
    Ann Marie Loughran

  • Individual

    British Columbia (CAN)
    Laura Tidball

aboutarrow
1982
aboutarrow
aboutarrow

Reining

  • Young Riders

    Team

    Canada
    Peral Aebly
    Stephanie Thomson
    Madison Steed

    Individual

    Canada
    Madison Steed

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA
    Matthew Verser
    James Michael Phillips

    Individual

    USA
    James Michael Phillips

aboutarrow
2013
  • Young Riders

    Team

    USA South Central
    Jake Letner
    Reed Kyle
    Chyna Tinney
    Kayla Rae Hatfield

    Individual

    USA South Central
    Reed Kyle

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA South East
    Meloney Morris
    Savannah Ostner
    Nick Taylor
    Stephen Timberlake

    Individual

    Canada
    Haley Franc

aboutarrow
2012
  • Young Riders

    Team

    Alberta & Manitoba (CAN)
    Jessica Green
    Lisa Hiebert
    Nancy Pratch
    Kylie Wasiuta

    Individual

    USA – Northeast & South Central
    Will Letner

  • JUNIOR RIDER

    Team

    USA – Northeast
    Tiffany Wynn

    Individual

    Ontario (CAN)
    Lane Wilson

aboutarrow
2011
  • Team

    Alberta, Canada
    Kaylynn Malmberg
    Sage Sapergia
    Chloe Beveridge
    Nancy Pratch

  • Individual

    Alberta, Canada
    Nancy Pratch

aboutarrow
2010
  • Young Riders

    Team

    USA – North Central
    Ian Barnard
    Alex Bauwens
    Lyndsey Jordan
    McKenzue Lantz

  • Individual

    Canada
    Darcy Wilson

aboutarrow
2009
  • Team

    USA
    Carlie Thompson
    Lakshami Mahajan
    Jason Kvols
    Lacey Vernon

  • Individual

    USA
    Carlie Thompson

aboutarrow
2008
aboutarrow
aboutarrow
history

Jumping

aboutarrow

SPONSORS

USHJA
Gotham North
USHJA
USEA
USDF
Gotham North
USHJA
USEA
USDF
Platinum Performance
Equine Canada
USHJA